„Kościół sprzedaje produkt nadal bardzo pożądany na rynku - nadzieję, wiarę w Boga. Popyt na ten produkt jest wciąż bardzo duży. Kryzys dotyczy marki, franczyzy, która ten produkt oferuje, czyli samego Kościoła” - mówi Magdalenie Rigamonti Michał Fedorowicz. I dodaje, że gdyby wizerunek Kościoła potraktować jak wizerunek komercyjnej firmy, obecny jego stan to byłoby coś gorszego niż ciężki kryzys wizerunkowy.
Raport nie pozostawia wątpliwości w sprawie, która jest głównym tematem cyklu "Rzeczpospolita Kościelna": że kiedy spotykają się polityka i Kościół, w społeczeństwie narastają wstręt i złość. Kiedy zaś Kościół występuje publicznie robiąc "to, co do niego należy", czyli np. pomaga uchodźcom, rosną radość i zadowolenie. Z raportu dowiadujemy się także, jakie są dzisiaj oczekiwania społeczne wobec hierarchów i prowadzonej przez nich instytucji.
Takie wnioski płyną z pierwszego w historii badania internetu i mediów społecznościowych w Polsce, które trwało aż rok: od czerwca 2021 do maja 2022 roku. Jako pierwsi w Polsce omawiamy raport z tego badania. A są to wnioski nie do przecenienia, bo dzisiaj aż około 70 proc. ludzi na świecie pozyskuje informacje i opinie właśnie z mediów społecznościowych, a np. z telewizji - zaledwie około 40 proc.
Dzisiejszy gość "Rzeczpospolitej Kościelnej", Michał Fedorowicz, jest prezesem Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, który przeprowadził badanie "Kościół w Polsce"
view more