Nejlepší investiční aplikace a jejich (ne)výhody
Člověk nemusí být „kravaťák z Wall Streetu“, aby mohl investovat. Mobilní aplikace jsou cestou pro ty, kteří mají měsíčně jen tisícovku či dvě navíc. Dominik Stroukal známé aplikace vyzkoušel. „Dejte ale pozor na poplatky,“ radí.
Třebaže jsou poplatky v investičních aplikacích mnohem nižší než u klasických investičních fondů, typicky pod 1 %, nějaké přece jen jsou. A při dlouholetých investicích „sežerou“ nakonec i statisíce.
Například mezinárodní investiční gigant eToro se tváří, že vlastně žádné poplatky nemá.
„Ty společnosti vydělávají hezké peníze, někde je vydělat musí. Část z poplatků je schovaná ve formě spreadu, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní hodnotou aktiva. Člověk kupuje dráž, než by mohl,“ vysvětluje odborník na fintech a hlavní ekonom platební instituce Roger Stroukal.
U poplatků je třeba si dávat pozor i na to, kolik ze zisku vymaže převod peněz z jedné měny do druhé. „Typicky člověk do investičních aplikací nahrává koruny, pak se obchoduje v eurech a zpátky si bere koruny. Dejte si pozor, člověk na něčem vydělá procento a pak mu procento sežere kurz,“ říká Stroukal.
Podle čeho si aplikaci vybrat? Jaké poplatky si účtují jednotliví brokeři? A jak Dominik Stroukal hodnotí nejznámější investiční aplikace jako eToro, Revolut nebo Robinhood a jaké zkušenosti má s těmi českými? Poslechněte si celý díl.
Zajímá vás další obsah o investicích a osobních financích? Podívejte se do naší rubriky Finance.
Create your
podcast in
minutes
It is Free