Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
News:News Commentary
Żyj w niezgodzie ze sobą, czytaj dużo książek – to przykładowe reguły na czas chaosu Tomasza Stawiszyńskiego. Dlaczego wewnętrzne kryzysy są dobre i nie warto za wszelką cenę ich zwalczać? Jak dekonstruować antagonizmy, które nie pozwalają nam wyjść poza granice swojej bańki? I dlaczego boimy się końca świata? To pytania, na które w swojej nowej książce odpowiedzi szuka znany polski filozof.
Syn Niemki i Polaka, córka Żydówki i esesmana, libijski lekarz, mieszkańcy enerdowskiej prowincji – to bohaterowie znakomitego reportażu o Niemczech Jerzego Haszczyńskiego. Kim są współcześni Niemcy? W książce, o której opowiemy, droga prowadząca do odpowiedzi na to pytanie jest skomplikowana i nie zawsze prowadzi do celu. I to właśnie jest w niej najlepsze!
„Człowiek tu zapomina o swoim istnieniu, czuje się stworem, drzewem, lasem, wodą, niebem, czuje się blisko Boga” - tak o Gdyni pisała Maria Dąbrowska. Nie ona jedyna, bo Gdynia poruszała wyobraźnię niejednego polskiego pisarza. To miasto powstało z marzeń i nadziei. Gościem Raportu o książkach jest Grzegorz Piątek, autor książki „Gdynia Obiecana”.
Goście:
Rozkład jazdy:
(2:49) Nina Simone - Feeling Good
(5:40) Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem o książce "Gdynia obiecana"
(33:29) Mahmud Huzaifa, Mazharul Islam - Sawfa Nabqa Huna
(36:20) Rozmowa z Jerzym Haszczyńskim o książce "Rzeźnia numer 1 i inne reportaże z Niemiec"
(1:01:56) Podziękowania
(1:06:20) Rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim o książce "Reguły na czas chaosu"
(1:58:54) Do usłyszenia
(1:59:13) REM - It’s the End of The World
Create your
podcast in
minutes
It is Free