Zini savas tiesības un pienākumus. Par 2023. gada aktualitātēm darba samaksas jautājumos padomus dod praktiskās grāmatvedības speciāliste un konsultante Maija Grebenko un jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs.
Svarīgākās izmaiņas ar 2023. gadu ir minimālās algas pieaugums līdz 620 eiro, atzīst abi raidījuma viesi.
Maija Grebenko atzīst, ka vis būtiskākās izmaiņas ir veiktas Darba likuma 40. pantā, kur aprakstīts darba līguma saturs.
"Ideja - darbiniekam ir konkrēti jāzina un jāpaziņo laikus visi noteikumi, kādos viņš strādās. Kur viņš strādās, no cikiem līdz cikiem, cik viņam maksās un kāpēc viņam maksās. Beidzot likumā ir ieviesta norma (..) nepilnais darba laiks ar neparedzamu darba grafiku, norāda Maija Grebenko. "Darba devējs, ja pieņem mani darbā, viņam nav pienākumu nodrošināt ar normālu darba laiku, es esmu viņam vajadzīgs kā konkrēts speciālists pa laikam. Ir aprakstīta kārtībā, kāds pienākums ir darba devējam sniegt informāciju, kad jābūt darbā, no cikiem līdz cikiem, ja viņš neievēros elementāro nosacījumu, būs jāmaksā tik un tā."
Maija Grebenko gandarīta par šīm ieviestajām izmaiņām.
Runājot par izmaiņām saistībā ar atvaļinājumiem, Kaspars Rācenājs min aprūpētāja atvaļinājumu, kas ir atvaļinājums bez darba samaksas saglabāšanas. Atšķirībā no parastā bezalgas atvaļinājuma, kur darbiniekam ar darba devēju jāvienojas par šī atvaļinājuma saņemšanas iespēju, bet viens no gadījumiem, kad obligāti ir šādas atvaļinājums jāpiešķir, ir "aprūpētāja atvaļinājums". Tas ir vismaz piecas darba dienas gadā. To var prasīt darbinieks, kuram nepieciešams personīgi aprūpēt laulāto, vecāku bērnu vai citu tuvu ģimenes locekli, vai nepieciešams aprūpēt tādu, kurš dzīvo ar darbinieku vienā mājsaimniecībā un nopietnu medicīnisku iemeslu dēļ nepieciešama nopietna medicīniska aprūpe vai atbalsts.
"Ja laulātais mājās ir sagriezis pirkstiņu vai skujoties iegriezis rētu vai pumpu pārplēsis, tas nebūs iemesls prasīt piecas dienas viņu aprūpēt ar salvetīti. Tajā pat laikā, ja ir būtiskāka aprūpe nepieciešama, darba devējam tas būs jāpiešķir," norāda Kaspars Rācenājs.
view more