Фалира ли България и кой е виновен за американо-руския инцидент над Черно море
Изключително силни критики от политици и експерти се изсипаха върху Финансово министерство, от което вчера към някои медии изтече заплашителен доклад, който вменява, че България е пред фалит, може да се наложи да тегли кредит от Международния валутен фонд и да има промяна в курса лев-евро, ако не се приемат спешни действия. Още вчера БНБ излезе с остър коментар, в който заявява, че няма причина за промяна на съществуващия курс лев-евро, а подобни коментари са некомпетентни и безотговорни. От БНБ заявиха, че валутните резерви, които обезпечават левовете в обръщение, са на най-високото си ниво от 30 години насам и че промяна на курса е невъзможна.
Министърът на финансите Росица Велкова побърза да обясни днес, че много от информацията от доклада били журналистически интерпретации и държавата не фалира, а опасността от промяна на фиксирания курс на лева към еврото била теоретична, ако дефицитите са много високи. Според нея трябва да се промени бюджета, защото ако се продължи със сегашните политики дефицитите в следващите 4 години щели да бъдат между 6-7%, а целта е да се подготви бюджет с дефицит до 3%, който да не попречи влизането в Еврозоната. За да стане това трябва да се увеличат данъците. Досега България винаги е успявала да спази изискването бюджетният ѝ дефицит да не надвишава 3% от БВП. Парламентът обаче не прие нов бюджет за 2023 г., а удължи действието на този от 2022-ра, откъдето идва разминаването. В сряда финансовия министър обяви, че ще предложи на следващото Народно събрание ставките за ДДС на повечето сектори да се върнат на нивата си отпреди пандемията и да се наложи данък свръхпечалба на всички юридически лица.
Съд
Съдът на Европейския съюз в Люксембург прие, че искът на Европейската комисия срещу България, относно мръсният въздух – е недопустим. Комисията искаше на София да бъдат наложени тежки санкции, защото не спазва Директивата за качеството на атмосферния въздух. Директивата е задължителна за всички страни членки и определя стойности за концентрацията на замърсители във въздуха. По нейно изискване държавите трябва да приемат планове за качеството на въздуха, ако стойностите на замърсяване бъдат превишени. През 2017-та България вече бе осъдена за това, че не е изпълнила задълженията си, поради постоянно превишаване на дневните и годишните допустими стойности на фини прахови частици. Сега обаче съдът постанови, че Европейската комисия не е изпълнила задължението си да докаже, че България продължава да не изпълнява изискванията за чистота на въздуха според Директивата.
Дрон
САЩ публикуваха видео, на което ясно се вижда как руски изтребител се сблъсква с техен разузнавателен дрон. Това идва ден след като се разбра за първия пряк американо-руски сблъсък от началото на войната в Украйна. Случилото се е в Черно море, като и двете страни си размениха остри обвинения. Заради това военният министър на Русия Сергей Шойгу и на САЩ Лойд Остин проведоха един от изключително редките си телефонни разговори. Шойгу е казал на своя колега, че полетите на американски дронове край Крим имат провокативен характер и могат да доведат до ескалация. В изявлението на руското военно министерство се допълва, че Москва няма интерес от подобно развитие, но ще реагира съразмерно и двете страни трябва да действат с максимална отговорност, включително като имат линии за комуникация в случай на криза. Остин пък отказа да даде подробности от разговора, но подчерта, че САЩ ще продължат да летят навсякъде, където международното право го позволява. По-рано Държавния департамент заяви, че инцидентът най-вероятно е неволно действие от страна на Русия и е резултат от пълна некомпетентност на пилота на изтребителя. Москва е изпратила кораби в района, където е паднал американския дрон в опит да го намери. САЩ са направили същото, като заявиха, че дори Русия да ги изпревари - цялата информация от безпилотния самолет е изтрита дистанционно. Според Пентагона два руски изтребителя Су-27 са прихванали американския MQ-9 Reaper, който е изпълнявал разузнавателна мисия в международни води. Те са се приближили опасно близо, разпръснали са гориво върху него, а после единия самолет е прерязал витлото на дрона, който в последствие е потънал на дълбочина между 1200 и 1500 метра. Случилото се е силно притеснително, защото именно такива неволни инциденти са най-вероятната причина за възникване на директен военен конфликт между двете военни супер сили.
Изтребители
Полша ще стане първата страна на НАТО, която ще даде на Украйна изтребители. До дни Варшава ще предаде 4 от планирани общо 10 от своите МиГ-29. Полша се доказва като най-солидарната на Украйна страна и отговаря на все по-спешните нужди на Киев от засилване на авиацията. Полското правителство обяви, че и други страни са обещали да предадат свои самолети съветско производство, но не даде подробности.
Support Ден
Create your
podcast in
minutes
It is Free