49-o Народно събрание, българското участие в теча на документи от Пентагона
49-o НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Президентът ще свика първото заседание на 49-ото Народно събрание тази сряда на 12 април от 10ч., това стана ясно от съобщение от Президентството.
Този път, както предвидиха и анализаторите, Румен Радев не се бави и свика народните представители в първия възможен работен ден след като ЦИК официално обяви имената на новите депутати. Очакваше се президентът да изчака поне до след Великденските празници, а конституцията му дава срок от един месец, за да свика първото заседание.
Отново Вежди Рашидов от ГЕРБ е най-възрастният депутат и ще води първото заседание.
ТЕЧ НА СЕКРЕТНИ ДОКУМЕНТИ
Нова порция засекретена информация изтече този петък, включваща и информация за България. Този път става въпрос за класифицирани документи, които съдържат тайна информация от националната сигурност на САЩ относно Украйна, Близкия Изток и Китай, пише NYT.
Течът е огромен и може да доведе до вреди, според анализатори става въпрос за повече от 100 документа с много чувствителна информация.
Най-много внимание засега привлякоха документите, отнасящи се за Украйна - класифицирани военни планове на Украйна и оценка на способностите на въздушната й отбрана.
Документите са изтекли под формата на снимки и според източник на NYT, най-вероятно става въпрос за умишлен саботаж от някой, който иска да навреди на Украйна, САЩ и НАТО.
Документите, които засягат украинските военни планове включват очаквани дати за доставки на оръжия, размерите на батальоните и силата им, както и други планове. По-притеснителни обаче са данните, че амунициите за военновъздушната защита на Украйна ще бъдат напълно изчерпани на 3 май. Според американските оценки, ако не бъдат получени нови доставки, това може да промени хода на войната като позволи на самолетите на Кремъл да нанесат сериозни поражения.
Цитираният документ е от 28 февруари и не се знае дали няма промени от тогава.
Според CNN от един от изтеклите документи става ясно, че България е изразила готовност да даде изтребители МиГ-29 на Украйна. Според документа на 23 февруари София е изявила готовност да дари своите изтребители МиГ-29 на Киев. В доклада пише също, че такава стъпка би представлявала предизвикателство за България, защото ще остави страната без бойни самолети, които да защитават въздушното й пространство до пристигането на самолетите Ф-16.
Тази информация обаче е в силно противоречие с всички официални изявления на президента Румен Радев и служебното му правителство. Радев и министърът на отбраната многократно заявяваха, че няма да бъдат давани оръжия на Украйна, въпреки че Народното събрание взе решение България да помага на Киев по този начин. Президентът не веднъж определяше изпращането на оръжия като удължаване на войната и замесване във войната.
Течът предизвика смут в международните среди и объркани реакции. NYT цитира руски блогъри, които смятат, че документите може да са фалшиви и да целят да заблудят ръководството на руската армия. Киев пък ги определи като вероятна руска атака, целяща да провали контранастъпление.
МАКРОН
След посещението си в Китай френският президент Еманюел Макрон коментира все по-наболялата тема за Тайван в контекста на европейските интереси. Според него най-големият рикс, пред който е изправена Европа е, че попада в кризи, които не са нейни и това й пречи да изгради собствена стратегическа автономност и я прави последовател на Америка.
Макрон заяви, че Европа трябва да намали зависимостта си от САЩ и да избягва да бъде въвлечена в конфронтация между Китай и САЩ за Тайван.
Припомняме, че миналата седмица Макрон и председателят на ЕК - Урсула фон дер Лайен бяха на тридневна визита в Пекин. Една от основните цели на посещението им беше да убедят лидерът на Китай Си Дзинпин да посредничи за постигане на мир между Русия и Украйна като използва влиянието, което Пекин има върху Москва.
Фон дер Лайен заяви, че е призовала Си да се свърже със Зеленски, а президентът на Китай е отговорил, че ще го направи, когато времето и условията са подходящи. Това се счита за позитивна развръзка, тъй като досега Си отказваше да говори със Зеленски. Фон дер Лайен заяви, че начинът, по който Китай ще взаимодейства с войната на Путин ще е определящ фактор за развитието на отношенията между ЕС и Китай, които в последните години страдат.
Предстои и визита в Китай на представителя по външна политика на ЕС - Жозеп Борел. Той ще води по-конкетни разговори за ситуацията в Украйна и търговските отношения между икономическия блок и Пекин.
Дисклеймър: този текст е сценарий на подкаст. Заради естеството на формата - той не мина през корекция. В него не се следи за правописни, пунктуационни и граматически грешки.
Support Ден
Create your
podcast in
minutes
It is Free