Na Zem sa rúti ohromná planétka. Možno nie taká veľká, ako tá, ktorá vyhladila dinosaury, no aj tak by jej dopad spôsobil globálnu katastrofu. Podobný scenár sa teraz rozhodli nasimulovať v NASA a sledovali, čo budú stovky vedcov a odborníkov robiť. Nuž, výsledky nie sú práve bohviečo.
A bohviečo pocit nemáme ani vtedy, keď naše zuby nie sú v poriadku. Akurát doteraz sme sa mohli vyhovárať na gény, no nový výskum hovorí, že to naozaj sú iba výhovorky.
Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, ako asteroid zničil New York, prečo nie je pravda, že zlé zuby dedíme a ako uložiť celú knižnicu kníh do molekúl.
Krátke správy z vedy
Slovenskí archeológovia a egyptológovia teraz ukázali,ako vyzeralo významné egyptské osídlenie pred 3500 rokmi. Tell el-Retábí skúmajú už viac ako desať rokov, výsledky ich výskumu zverejnila Nadácia Aigyptos v trojrozmernej vizualizácii.
Stromy v mestských oblastiach podľa všetkého žijú rýchlejšiea umierajú mladšie, ako ich príbuzní vyrastajúci na vidieku. Naznačuje to nový výskum, ktorý upozorňuje, že toto zistenie treba vziať do úvahy pri vysadzovaní nových stromov a lesov.
Drobné osy sú možno inteligentnejšie, ako sme si mysleli. Jeden druh podľa nového výskumu dokáže určiť logické súvislosti, schopnosť, ktorú sme si dosiaľ spájali len s tvormi vyšších vývojových stupňov.
Ťažba nerastov v starovekom svete významne znečisťovala životné prostredie. Teraz sa ukázalo, že aktivity dávnych Rimanov zvýšili v niektorých regiónoch koncentrácie olova v atmosfére až desaťnásobne a vzduch v Európe znečistili viac a na oveľa dlhšiu dobu, než sa predpokladalo.
See omnystudio.com/listener for privacy information.