Cítite sa osamelí? Nie, úplne vážne, napriek internetu, napriek novým technológiám, napriek sociálnym sieťam, ktoré na nás neustále kričia, necítite sa niekedy úplne sami?
Nuž, ak áno, v tejto samote sami nie ste. Práve naopak. Sociálne siete totiž môžu byť dôvodom, prečo sa cítime osamelo. A osamelosť môže byť pre naše telá horšia, ako trebárs cigarety.
A keď už sme pri nich, vedci sa teraz pozreli, ako funguje nikotín v našich nervových bunkách. A ako vzniká nikotínová závislosť.
V Zoome sa tento týždeň sa pozrieme na vzťah osamelosti a sociálnych sietí, ako funguje nikotín v našich mozgoch aj čo majú kľuky spoločné s našim zdravotným stavom.
Krátke správy z vedy
Rusi plánujú poslať do vesmíru turistov a letieť by mali po trase Jurija Gagarina. Gagarinov let trval v roku 1961 108 minút. Zároveň by sa na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS mali pozrieť dvaja ďalší turisti. Ich štart sa očakáva v roku 2021. Dosiaľ sa na ISS vydalo sedem turistov.
V Pompejach objavili ďalšiu fresku, tento raz ukazuje bájneho Narcisa, ktorý sa zamiloval do vlastného odrazu na hladine rieky. Fresku objavili na nádvorí domu, v ktorého spálni sa koncom minulého roka našla aj freska zachytávajúca antickú mytologickú Lédu s labuťou.
Deti vnímajú národnosť ako čosi, čo je biologicky dané. Ukazuje to nový výskum psychológov, ktorý tiež hovorí, že postupne, ako deti starnú, takáto predstava ustupuje. Výskumníci naznačujú, že toto zistenie môže vysvetľovať, aké sú korene nacionalizmu.
Cvičenie ráno alebo večer má nečakaný dôsledok: posúva naše vnútorné hodiny. Napríklad ranné cvičenie posunie naše vnútorné hodiny na mierne skorší čas. Večerné cvičenie ich zase posunie vpred. Toto zistenie môže pomôcť napríklad pri vyrovnávaní sa s následkami jet lagov či práce na zmeny.
See omnystudio.com/listener for privacy information.