Vedci vytvorili umelé slzy, rozplakali skúmavku
Objavil sa pred tromi rokmi. Niežeby tam predtým nebol, no na tie miesta na Marse sa predtým nik nepozeral. Zrazu však vedci v okolí vulkánu Arsia Mons narazili na obrovský biely mrak tiahnuci sa stovky kilometrov. Výskumníci teraz konečne zistili, ako vzniká a čo sa to na Mars vlastne deje.
Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberiem za oblakmi na červenej planéte, zistíme, aké má pravidelné jedenie ovocia a zeleniny vplyv na dĺžku nášho života a pozrieme sa na výskum umelých slzných žliaz, ktoré vedci rozplakali v skúmavke.
Krátke správy z vedyLetokruhy z dubov odhalili najsuchšie obdobie v strednej Európe. Sucho počas letných období v rokoch 2015 až 2018 bolo v súhrne v strednej Európe závažnejšie ako predchádzajúce suché obdobia za uplynulých 2 110 rokov.
Vesmírny rover Perseverance poslal prvý záznam zvuku jazdy na Marse. Znie to ako škrípanie, rachotanie a búchanie. Rover pristál na Marse 18. februára v kráteri Jezero. Jeho úlohou je pátrať po mimozemskom živote.
Vedci vytvorili model mladého ľudského embrya z kožných buniek. Výskumníkom sa podarilo preprogramovať fibroblasty na trojrozmernú bunkovú štruktúru, ktorá je totožná s ľudskou blastocystou.
Jupiterova Veľká červená škvrna sa priživuje na menších planetárnych búrkach. Niektoré z týchto menších úkazov síce môžu naoko škvrnu narúšať, no v skutočnosti jej dodávajú energiu.
–
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Create your
podcast in
minutes
It is Free