Najskôr sa mu významní vedci smiali, že ani nerobí vedu, že je s tými svojimi kvázikryštálmi len takým kvázivedcov. Dosmiali sa, keď Dan Schechtman za tento objav dostal Nobelovu cenu. Teraz vedci objavili vzácny kvázikryštál na nečakanom mieste: v materiáli po výbuchu jadrovej bomby.
Tento týždeň sa v podcaste vyberieme do sveta kvázikryštálov, pozrieme sa na vzťah medzi pohybom a sedavým životným štýlom a dozvieme sa, či tardigrady prežili náraz izraelskej sondy do povrchu Mesiaca.
Krátke správy z vedyKlimatická zmena môže ovplyvniť aj trosky na obežnej dráhe. Nová štúdia naznačuje, že rastúca hladina oxidu uhličitého v atmosfére znižuje jej hustotu. To môže narušiť prirodzený proces klesania vesmírneho odpadu a jeho následného zhorenia v atmosfére.
Dlhodobý covid trápi aj mladých, lekári dokonca upozorňujú, že môžu mať problémy s cievami i s pamäťou. A to dokonca aj v prípade, že u mladých bol samotný priebeh ochorenia relatívne bezproblémový.
Nový výskum naznačuje, že škody napáchané ľudstvom môže trvať extrémne dlho naprávať. Môže trvať dokonca milióny rokov, kým sa nahradí strata biodiverzity spôsobená za posledné desaťročia.
Vieme, že včely dokážu rozoznať čas vďaka svetlu a ostatným včelám. Teraz vedci zistili, že ich cirkadiánny rytmus dokáže ovplyvňovať aj teplota v úli. Je to odpoveď na otázku, ako sa dokážu riadiť tie včely, ktoré žijú v tme.
–
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Create your
podcast in
minutes
It is Free