Všetci spíme. To nie je žiadne prekvapivé zistenie: prekvapivé možno ale pre vás bude, že my dodnes poriadne nevieme, prečo vlastne spíme. A prečo sa vyvinulo takéto správanie, ktoré vlastne nedáva poriadny zmysel. No teraz sa zdá, že spánok je starší ako mozog.
Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na fungovanie spánku, dozvieme sa niečo o dávnej vojne v povodí Nílu a zistíme, na čo všetko je nám dobrá hudba.
Krátke správy z vedy:
Naša slnečná sústava nemusí byť vôbec výnimočná. Prvé výsledky dlhodobého pozorovanie exoplanetárnych systémov okolo viac ako sedemsto hviezd napríklad naznačujú, že veľké planéty sa zvyknú nachádzať zhruba v takej vzdialenosti od hviezd, ako Jupiter a Saturn.
Čína by chcela vyslať trojicu taikonautov na svoju novú vesmírnu stanicu už v júni. Ich misia potrvá tri mesiace, vykonávať budú aj vedecké experimenty a vyberú sa na prechádzku do otvoreného kozmu.
Dávna vulkanická erupcia zničila ozónovú vrstvu našej planéty. Výbuch supervulkánu Toba mohol tak napomôcť k tomu, že niekedy pred 60- až stotisíc rokmi sa takmer zrútila populácia našich predkov.
Vitamín D zrejme neposkytuje zvýšenú ochranu proti ochoreniu Covid-19. Nový výskum sledoval ľudí s predispozíciou k vyšším hodnotám vitamínu D a nezistil žiadnu koreláciu s nižšou hospitalizáciou. Naznačuje teda, že zvyšovať hladiny vitamínu D nemusí mať priaznivé dopady.
Zdroj zvukov: Youtube/Rousseau
–
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Create your
podcast in
minutes
It is Free